Kompozitorius Vladas Jakubėnas  
   
MOKYKLOS ISTORIJA
VEIKLOS KRYPTYS
PASIEKIMAI
PROJEKTAI
MOKYKLA
Kontaktai
Mokyklos darbuotojai
Savivalda
Ko mokome
NUOTOLINIS MOKYMAS
ADMINISTRACINĖ INFORMACIJA
Veiklos planavimas
Vidaus tvarkos dokumentai
Finansinės atskaitos
Parama mokyklai
TEISINĖ INFORMACIJA
KORUPCIJOS PREVENCIJA
ASMENS DUOMENŲ APSAUGA
RENGINIAI
Konkursai
Seminarai
Kūrybinės stovyklos
Koncertai, šventės
ARCHYVAS
FOTOGALERIJA
DAILĖS SKYRIUS
NUORODOS

RENGINIAI Seminarai  

Arfos Biržuose – naujas požiūris į muzikavimą

Pirmą kartą Biržuose arfą išgirdome 2014 metais IV Tarptautinės kūrybinės – edukacinės stovyklos „Muzikuokime drauge“ metu. Šis didelis, išvaizdus instrumentas buvo prakalbintas Joanos Daunytės sesių ansamblyje „Regnum musicale“. Dieviškas arfos skambėjimas palietė ne vieną, o ypač mažųjų mergaičių širdeles. Nuo 2015 metų prasidėjusiame senosios muzikos festivalyje „Baroko pavasaris Biržuose“ kiekvienais metais turime galimybę įvairios sudėties ansambliuose išgirsti arfą. Šios gotikinės arfos atlikėja Ieva Baublytė. Nedidelis, jautraus, šilto garso instrumentas pritraukdavo daug gerbėjų, o mokyklos mokinės jau svajojo apie grojimą šiuo instrumentu.
Senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose“ turi išskirtinį bruožą – meistriškumo kursus, juose jaunieji atlikėjai, muzikos mokyklų auklėtiniai gali gauti senosios muzikos profesionalų pamokas. Ruošdamiesi meistriškumo kursams, visada galvojame, kuo jie galėtų būti išskirtiniai, naujoviškesni ir labiau patrauktų jaunus muzikantus. Tad idėja – muzikavimas arfomis – paruoštą dirvą jau turėjo. Senosios muzikos atlikimui reikalingi instrumentai, labiausiai atitinkantys tos epochos estetiką, techninius reikalavimus, garso išgavimo būdus. Prasidėjo paieškos. Įsigyti nors vieną instrumentą be galo brangu, o ir vieno mažoka. Nenuleidome rankų, intensyvios paieškos tęsėsi. Dėka gotikinės arfos atlikėjos Ievos Baublytės bendradarbiavimo su užsienio senosios muzikos atlikėjomis arfininkėmis, pavyko atrasti „Pop‘Harpe“ asociaciją Prancūzijoje.
2017 metais užmezgėme ryšius su „Pop‘Harpe“ asociacijos vadovais Paryžiuje. Būtent ši asociacija organizuoja arfų gamybos kursus. Labiausiai sudomino tai, kad arfas galima darytis patiems ir jos ne tiek brangiai kainuoja. Prancūzų arfininkė, atlikėja, pedagogė ir šio instrumento tyrinėtoja Véronique Musson-Gonneaud kartu su mokinės tėvu – dailide Pascal Bernard pradėjo ieškoti būdų pagaminti arfą. Priežastis šiam sumanymui labai praktiška. Mokinėms, pasirinkusioms šį instrumentą, brangu jį įsigyti, o jeigu ir turi, labai sunku jį transportuoti. Taigi į kelionę jo nepasiimsi ir individualiai tobulintis galimybės apribotos. Atsirado poreikis turėti nedidelį ir komunikabilų instrumentą. Tyrinėjimų ir ieškojimų keliu arfos pradėtos gaminti iš labai paprastų medžiagų – medienos rėmui, kartono rezonuojančiai dėžei ir stygų – žvejų valo. Šio modelio arfos diatoninės, puikiausiai atitinka viduramžių arfų technines galimybes: garso išgavimo, išraiškingo prisilietimo prie stygų ir autentiško garso formavimo. Tuo pačiu tai – šiuolaikiniai, turintys puikų skambesį instrumentai. Tą skambesį lemia išlankstytas kartonas ir labai tiksliai apskaičiuotas stygų storis ir įtempimas. Kaip sako patys išradėjai, jos vis dar tobulinamos, kad būtų išgauta dar geresnė garso kokybė. 2016 m. Véronique Musson-Gonneaud kartu su Pascal Bernard laimėjo Prix du Premier Lépine konkursą Prancūzijoje, pristatydami kartono arfų modelį.
Supratę mūsų realius ketinimus organizuoti arfų gamybos dirbtuves Biržuose senosios muzikos festivalio meistriškumo kursų metu, prancūzai pakvietė atvykti ir sudalyvauti arfų gamybos kursuose Paryžiuje. 2018 metų žiemą gotikinės arfos atlikėja Ieva Baublytė ir šių eilučių autorė nuvykome susipažinti su šiuo procesu ir pasigaminti arfas, kurias galėtume parsivežę pademonstruoti Lietuvoje. Paryžiuje sutikome puikius, be galo šiltus ir labai profesionalius kolegas. Gėrėjomės bendruomeniška ir kūrybinga atmosfera kursų metu. Tuo pačiu turėjome gerą progą apžiūrėti muzikos mokyklą viename iš Paryžiaus rajonų Ivry-sur-Seine (joje vyko arfų gamybos dirbtuvės), pasidomėti prancūziška muzikinio ugdymo sistema. Dvi intensyvios darbo dienos prie savo būsimo instrumento – arfos buvo pilnos ne tik nuovargio, bet ir didelio kūrybinio impulso, minčių, planų, kaip tai turės vykti Lietuvoje „Baroko pavasaris Biržuose“ festivalio meistriškumo kursų metu.
2019 metų balandžio 23-25 dienomis, mokinių pavasario atostogų metu, arfų gamybos dirbtuvės įvyko Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykloje. Į kursus susirinko mokytojai iš Vilniaus, Kauno, Kaišiadorių ir Biržų. Labai džiugu, kad dalyvavo biržietės kanklių mokytojos su būriu mokinių ir su šeimų nariais. Gamybos proceso pradžioje pagrindinė kursų vadovė Véronique Musson-Gonneaud papasakojo pop arfų atsiradimo istoriją, būsimo darbo eigą, sudalintą į etapus ir šių kelių dienų planą, kad viską laiku suspėtume atlikti.


Nuotraukose (iš kairės į dešinę, iš viršaus žemyn):
1. Arfų gamybos kursai Paryžiuje. Pradžia su dailide Paschal Bernard.
2. Gaminamos arfos Paryžiaus Ivry-sur-Seine muzikos mokykloje.
3. Gaminamos arfos Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykloje.
4. Pasiruošimas koncertui.
5. Po kursų prie Biržų pilies.
6. Prie ežero ant piliakalnio.

„Biržų žinių“ reportažai:

2019 m. gegužės 3 d.
https://youtu.be/6_HhdQcvRks?t=541

2019 m. vasario 13 d.
https://youtu.be/9_JBcpSdPJE?t=448


Pasiskirstėme grupelėmis, stebėjome vieni kitų darbą ir gimstančius instrumentus, dalinomės ne tik bendrais darbo įrankiais, bet ir patarimais, pagalba vieni kitiems. Atokvėpio, pertraukėlių metu, susėdę rateliu dalyviai išsakė savo emocijas, įspūdžius, mintis, motyvus ir tikslus dalyvauti tokiuose kursuose. Vienas iš sunkiausių etapų – stygų dėjimas su vargiai paklūstančiais ir vis iš pirštų išslystančiais mazgais. Geriausiai čia sekėsi Biržų mokinukėms, kurių miklūs pirštai padėdavo ir visiems kitiems. Sudėjus visas 24 stygas laukė kitas etapas – derinimas. Stygos (žvejų valai) turėjo sugulti į joms priklausantį aukštį. Visos 12 pagamintų arfų įgijo indentifikavimo numerius ir buvo įtrauktos į „Pop‘Harpe“ asociacijos registrą. Pati įdomiausia trečioji kursų diena – mokymasis groti ir kursų pabaigoje koncertas. Koncerte turėjome savo lietuviškas kankles (tradicines ir modernias). Šie lietuviški instrumentai labai sudomino kursų vadovę Véronique ir ji neabejoja, kad mūsų nacionalinė muzika taip pat bus skambinama pasigamintomis arfomis. Visiems dalyviams buvo išdalinti prancūziški kursų sertifikatai. Po dalyvių mini koncerto specialistė iš Prancūzijos demonstravo arfų dekoravimo galimybes ir tai jau paliko namų darbams, kad kiekvienas galėtų apgalvoti ir vėliau įgyvendinti savojo instrumento dizainą, išpuoštų asmeninę arfą pagal savo norą.
Trys kūrybingos dienos paliko pačius geriausius įspūdžius visiems dalyviams. Išsiskirstėme su didžiausiu noru tobulėti grojime, burtis į ansamblį, arfų mėgėjų bendruomenę ir skleisti patirtį. Didelė svajonė, kad šiam instrumentui užsidegtų „žalia šviesa“ ir muzikos mokyklų edukacinėse programose. Arfa – puiki priemonė naudoti muzikos terapijoje, relaksacijos užsiėmimuose. Šis gražaus skambėjimo, minkšto ir labai subtilaus garso instrumentas gali padėti pabėgti nuo kasdienybės stresų, informacinių technologijų prikimšto pasaulio ir tiesiog atsipalaiduoti, pabūti su savimi, improvizuojant išsakyti savo jausmus, nuotaikas ir mėgautis muzikos grožiu.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytoja Romualda Butkevičienė


2019 m. balandžio 5 d. muzikos ir meno mokyklų vadovų seminaras „Neformaliojo vaikų švietimo kokybės rodiklių įsivertinimo ir išorinio vertinimo aktualijos“. Seminarą veda Pasvalio švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gvidas Vilys.

2019 m. vasario 11 d. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykloje vyko seminaras „Muzikavimo galimybių išplėtimas pamokoje. Arfų dirbtuvių pristatymas: kaip pasigaminti instrumentą ir įgyti pirmuosius grojimo įgūdžius“. Lektorė – Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mokytoja Ieva Baublytė.

Chorų konkursas Gdanske

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos jaunių choras 2019 m. kovo 8 – 11 dienomis dalyvavo chorų konkurse Gdanske. Konkursui choras paruošė pagal konkurso reikalavimus parinktą programą, kuri skambėjo sausio 15 dieną Muzikos mokykloje jaunių choro vadovės mokytojos metodininkės Viktorijos Morkūnienės organizuoto seminaro „Dainavimo ypatumai jaunių chore“ metu. Seminarą vedė VU profesorius Kastytis Barisas. Profesorius jaunių choro dalyviams aiškino psichologinius pasiruošimo konkursams aspektus. Choristai aktyviai įsijungė darydami praktinius pratimus veido raumenų atpalaidavimui, įtampos mažinimui, muzikinės artikuliacijos lavinimui. Dainavimui itin svarbus taisyklingas kvėpavimas. Išradingus ir įdomius kvėpavimo pratimus darė visi seminaro dalyviai.

K. Barisas veda seminarą

Pasiruošimas konkursui vyksta etapais. Paruošta programa skambės įvairiuose renginiuose. Sausio 30 dieną jaunių choras šią programą atliks kultūros centre vyksiančiame Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokinių koncerte „Skambanti akvarelė“ ir kviečia visus atvykti paklausyti. Jaunių choro vadovė mokytoja metodininkė Viktorija Morkūnienė džiaugėsi choristėmis, kurioms profesorius Kastytis Barisas išsakė daug profesionalių pagyrimų. Jaunių chorui akompanuoja Romualda Butkevičienė.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos informacija
(parengė laikinai einanti direktoriaus pareigas Ramutė Petronytė)2018 m. lapkričio 29 d. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykloje vyko seminaras „Muzika, kūryba ir gyvenimo kokybė“ muzikos mokytojams. Lektorė Sonata Tamašauskaitė-Petkienė, muzikos pedagogė, kompozitorė, M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja.


Į „Baroko pavasarį Biržuose“ – klausytojai iš Kauno

2018 m. balandžio 28-29 dienomis Biržuose svečiavosi Kauno M. Petrausko muzikos mokyklos mokiniai.
Pagrindinis svečių kelionės tikslas – pasiklausyti senosios muzikos festivalio koncerto. Šios Kauno muzikos mokyklos mokiniai jau pernai dalyvavo meistriškumo kursuose ir dalyvių koncerte. Susižavėję Biržais ir čia vykstančiu festivaliu jaunieji muzikantai šiais metais išsirinko koncertą, kuriame karaliavo violončelės. Ansamblio Il mondo va in giro (Lietuva – Vokietija) programa „Per due bassi“ atskleidė barokinių bosinių instrumentų įvairiapusiškumą: kaip solinių ir kaip basso continuo. Didelį susidomėjimą sukėlė skirtumo pademonstravimas – kas parašyta natose ir atlikimo su baroko improvizacijomis. Dauguma iš šios mokyklos atvykusiųjų – violončelės klasės mokiniai su savo mokytoja Regina Bobiniene.
Klausytojus pakerėjo barokinių violončelių garsas, kai griežiama žarninėmis stygomis, instrumento laikymas neatrėmus kojele į grindis ir ši grojimo maniera, leidžianti pajusti artimesnį kontaktą su instrumentu. Įkvėpti senosios muzikos koncerto, mokiniai skubėjo į šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, kurioje patys grojo ir giedojo kanonus. Ir sekmadienio Votyvos šv. Mišias pagražino savo giesmėmis bei violončelių, fleitos garsais.


Mokyklos solfedžio mokytoja Erika Baublienė sakė, kad jos mokiniai tiesiog įsimylėjo Biržus – jau planuoja ir kitą pavasarį dalyvauti festivalio renginiuose. Per dvi viešnagės dienas Biržuose svečiai aplankė Kirkilų karstinius ežerėlius, lipo į apžvalgos bokštą, vaišinosi Amatų centre senovinio recepto gardžiais blynais, keliavo pėsčiomis per ežerą į Astravo dvaro rūmus. Daug ko nespėta pamatyti, bet gi bus ir kitas kartas...
Festivalio organizatoriai labai džiaugiasi, kad atvyksta klausytojai iš tolimiausių Lietuvos kampelių, kad senoji muzika pradžiugina vis platesnį klausytojų ratą, o populiarėjantis festivalis garsina Biržų kraštą.

Mokytoja metodininkė Romualda Butkevičienė

Senosios muzikos meistriškumo kursai. Antra dalis

Antroji meistriškumo kursų dalis buvo skirta barokinio vokalo pamokoms. Kursų vadovė LMTA dainavimo specialybės doktorantė Rūta Vosyliūtė skaitė paskaitą „Arija da capo baroko operos kontekste“. Per kelias dienas buvo paruošta koncertui G. Bononcini opera „Griselda“. Dalyviai tobulino ne tik vokalinius įgūdžius, bet ir susipažino su barokinių gestų ir kūno kalba. Personažai mokėsi judėti scenoje, arija papasakoti kokį nors afektą.
Kursai prasidėjo balandžio 4 dieną. Ši pirmoji diena buvo skirta Vl. Jakubėno muzikos mokyklos solistėms ir chorui. Solistes Vitą Džiulną ir Godą Čirvinskaitę paruošė mokytoja Ieva Morkūnaitė. Operos finalui choristes Martyną Morkvėnaitę, Augustę Navickaitę, Hilariją Čeponytę, Enriką Gokaitę, Milgintą Staniulytę mokė mokytoja metodininkė Viktorija Morkūnienė. Chore taip pat dainavo Goda Čirvinskaitė, atlikusi solinį Ernesto vaidmenį. Choro vaidmuo buvo ypatingas. Būdamos kartu su operos personažais, choristės gestais, veido mimika turėjo žiūrovams parodyti tuos jausmus, kuriuos išgyvena pagrindiniai personažai, reaguoti į besikeičiančias situacijas, kad nemokantieji italų kalbos galėtų suprasti, kas vyksta scenoje.
Kursų antrąją dieną, 2018 m. balandžio 5-ąją, prisijungė mokiniai iš Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos. Ruošti sudėtingas arijas jie pradėjo iš anksto. Šios mokyklos dainavimo mokytoja Edita Sargautytė džiaugėsi savo mokiniais, kurie užaugę su klasikine muzika, labai susidomėjo baroko muzika. Operoje dainavo E. Sargautytės mokiniai: Eglė Pauliūtė, Gabrielė Blažytė, Ovidijus Astrauskas. Smuikininkes Viltę Vasiliauskytę ir Abigailę Kazulytę ruošė mokytojos D. Razguvienė ir I. Ūsienė. Basso continuo partiją atliko kursų vadovas klavesinistas Vilimas Norkūnas.Meistriškumo kursų rezultatas – koncertas nuskambėjo balandžio 6 dienos vakare. Puikiai nuteikė nuotaikinga koncerto pradžia. Pirmoji grojo fleitininkė mokytojos Irmos Paurienės mokinė Elzė Kęstaitytė iš Panevėžio muzikos mokyklos. Antroji šiame koncerte pasirodė panevėžietė Ieva Vanagaitė iš Vytauto Mikalausko menų gimnazijos mokytojos Daivos Razguvienės smuiko klasės.
Karštais plojimais dėkoję klausytojai ovacijomis „pratrūko“ grojant jauniesiems biržiečiams – Viktorijai Dicytei, Agnei Flenderytei, Gabrielei Čeponytei, Pijui Valotkai.
Koncerto tęsinys – G. Bononcini operos „Griselda“ ištraukos. Visos jaunosios atlikėjos spindėjo ne tik technika, bet ir artistiškumu. Operos pabaigoje suskambėjęs biržiečių mergaičių choras buvo ne tik kaip viską nugalinčios meilės, bet ir festivalio šventės fejerverkai.

Mokytoja metodininkė Romualda Butkevičienė

Senosios muzikos meistriškumo kursai. Pirma dalis

Tarptautinis senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose“ kiekvienais metais pakviečia jaunuosius atlikėjus į meistriškumo pamokas, kur kartu su senosios muzikos atlikėjais turi galimybę gilintis į istoriškai pagrįstas interpretacijas, mokytis atlikimo meno ir įgyti patirties muzikuoti.
2018 metais kursai padalinti į dvi dalis. Pirmoji dalis kovo 12-13 dienomis skirta instrumentinei muzikai. Šiomis dienomis su mokiniais dirbo barokinio smuiko atlikėja iš Austrijos Vera Otasek ir klavesinistas Vilimas Norkūnas. Biržų pilies menės užsipildė smuiko, fleitos, fortepijono, klavesino garsais. Veros Otasek pamokose buvo galima daug sužinoti apie barokinį smuiką, to meto grojimo tendencijas ir kartu muzikuoti. Klavesinisto Vilimo Norkūno užsiėmimuose dalyviai lygino interpretacijas klavesinu ir fortepijonu, ieškojo įtaigių atlikimo išraiškos priemonių kameriniuose ansambliuose.


Nuotraukose (iš kairės į dešinę ir iš viršaus žemyn):
1. Kursų vadovai Vera Otasek ir Vilimas Norkūnas.
2. Smuikininkės Elinga ir Agnė susidomėjusios žarninėmis stygomis.
3. Pamoka kvartetui – Gabrielė, Agnė, Margarita, Viktorija.
4. Pokalbis apie baroko muziką su Panevėžio menų gimnazijos mokiniais ir mokytojais.
5. Smuikininkė iš Panevėžio.
6. Užsiėmimo metu analizuojamas repertuaras.
7. Mūsų mokyklos smuikininkai su savo mokytoja Violeta Saboniene.
8. Duetas Agnė ir Gabrielė groja A. Corelli sonatą.
9. Fortepijono mokytojai gilinasi į J. S. Bacho kūrinių interpretacijas.
10. Dovilė koncertui ruošia G. F. Hendelio kūrinį.
11. Pijus kursų pamokoje su D. Čimorozos sonata.

Pažinti senosios muzikos atlikimo paslapčių atvyko ir Panevėžio V. Mikalausko menų gimnazijos bei Pasvalio muzikos mokyklos auklėtiniai su mokytojomis.
Per šias kelias dienas kursų dalyviai siekė įgyti kuo daugiau žinių, patobulinti repertuarą ir pasiruošti festivalio koncertui, kuris įvyks balandžio 6 dieną.

Mokytoja metodininkė Romualda Butkevičienė


Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytojų vesti seminarai

2019 m. balandžio 19 d. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos fortepijono mokytoja metodininkė Ina Valotkienė Biržų ir Kauno rajono mokyklų muzikos mokytojams vedė 6 akademinių valandų seminarą „Mokinių sceninių gebėjimų ugdymas, paruošimas viešam pasirodymui“.

2019 m. balandžio 5 d. solfedžio mokytojos metodininkės Rūtos Degutienės seminaras „Skaitymo iš lapo įgūdžių lavinimas solfedžio pamokose“.

2018 m. gegužės 4 d. mokytojos ekspertės Alos Fetingienės seminaras „Akordeonų mokytojų kūrybinių kompetencijų ugdymas netradicinėje aplinkoje“.

2018 m. balandžio 3 d. vyresniosios mokytojos Aušros Butkauskienės pedagogų kvalifikacijos tobulinimo praktinio seminaro „Tradicinės kanklės XXI ugdyme: kaip išmokyti kankliuoti“ I sesija respublikos ir rajono meninio ugdymo, neformalaus ugdymo mokytojams, auklėtojoms, folkloro ansamblių meno vadovams.

2018 m. kovo 13 d. mokytojos metodininkės Violetos Sabonienės seminaras respublikos smuiko mokytojams „Baroko muzikos atlikimo ypatumai pradiniame smuikininko ugdymo etape“. Dalyvauja barokinio smuiko atlikėja Vera Otasek (Austrija).

2018 m. kovo 12 d. mokytojos metodininkės Romualdos Butkevičienės seminaras respublikos fortepijono mokytojams „J. S. Bacho kūrinių interpretacija ir barokinė stilistika fortepijonu ir klavesinu“. Dalyvauja klavesinistas Vilimas Norkūnas.

2017 m. spalio 27 d. mokytojos ekspertės Alos Fetingienės seminaras respublikos ir rajono akordeono mokytojams „Kūrybingumo integracija į mokymo akordeonu procesą“.

2017 m. spalio 25 d. mokytojos metodininkės Viktorijos Morkūnienės seminaras respublikos ir rajono muzikos bei bendrojo ugdymo mokyklų mokytojams „Dainų dainelės repertuaro interpretacijos“. Dalyvavo solistė Judita Leitaitė.

2017 m. gegužės 12 d. mokytojos metodininkės Violetos Sabonienės seminaras „Kamerinės muzikos atlikimo tobulinimas. Repertuaro parinkimas“.

2017 m. gegužės 5 d. mokytojos metodininkės Alos Fetingienės seminaras „Muzikai gabių vaikų atpažinimas ir įvertinimas“.

2017 m. balandžio 10 d. mokytojos metodininkės Romualdos Butkevičienės seminaras „Senoji muzika ir jos repertuaras pedagogams bei moksleiviams: senosios muzikos meistriškumo pamokos „XVII a. vokalinės ornamentacijos“.


Biudžetinė įstaiga. Kęstučio g. 6, LT-41174 Biržai. Tel.: 8 450 32 947, el. paštas: birzai.muzika@gmail.com
Duomenys apie įstaigą kaupiami Juridinių asmenų registre. Kodas 190547931