MOKYKLOS ISTORIJA
VEIKLOS KRYPTYS
PASIEKIMAI
PROJEKTAI
MOKYKLA
Kontaktai
Administracija
Mokytojai
Ko mokome
Savivalda
Konkursai
ADMINISTRACINĖ INFORMACIJA
Planavimo dokumentai
Vidaus tvarkos dokumentai
Finansinės ataskaitos
Biudžeto vykdymo ataskaitos
Ataskaitų rinkiniai nuo 2023 metų
Tyrimai ir ataskaitos
Atestacija
Psichologinis saugumas
Parama mokyklai
TEISINĖ INFORMACIJA
KORUPCIJOS PREVENCIJA
ASMENS DUOMENŲ APSAUGA
LAISVOS DARBO VIETOS
MOKINIAMS
Elgesio taisyklės
Pamokų tvarkaraščiai
Kolektyvai
Savanorystė
TĖVAMS
Atlygis už neformalųjį švietimą
Transporto kompensacijos
Apklausos
MUZIKOS RAIŠKA
Konkursai, festivaliai
Seminarai, stovyklos
Koncertai, šventės
Padėkos
Geroji patirtis
DAILĖS RAIŠKA
Konkursai, plenerai
Parodos
Dailės darbų galerija
Padėkos
Geroji patirtis
NVŠ PROGRAMA
BIBLIOTEKA
Sukaktys, parodos
Biržų krašto menininkai
Naujos knygos
FOTOGALERIJA
ARCHYVAS
KLAUSKITE
NUORODOS


NVŠ PROGRAMA  


Šv. Velykų pasakojimas senosios muzikos festivalio „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ kursuose

Kiekvienais metais senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ į programą įtraukia meistriškumo kursus. Per mokinių Velykų atostogas balandžio 11–13 dienomis vyko Viduramžių muzikos dirbtuvės, kurioms vadovavo lektorės Beatričė Baltrušaitytė ir Viktorija Silenkovaitė. Senosios muzikos pažinime dalyvavo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos neformalaus vaikų švietimo programos „Instrumentų pažinimas“ mokiniai.
Festivalis kiekvienais metais siekia pasiūlyti, sudominti ir surasti naujų formų pažinti seniausius muzikos lobius. Per šias atostogas vaikai kartu kūrė Šv. Velykų pasakojimą – istoriją, kai veiksmas prasideda nuo Verbų sekmadienio ir baigiasi Prisikėlimu. Programos dalyviams jau pažįstamos lektorės mokė senosios muzikos paslapčių. Viktorija Silenkovaitė ne vienus metus bendrauja su Biržų krašto vaikais vasaros stovyklų metu ir kiekvieną kartą yra labai laukiama kaip puiki pedagogė, galinti atverti jaunuosius muzikantus grigališko giedojimo tradicijai. Beatričė Baltrušaitytė pažįstama iš edukacinių koncertų Valdovų rūmuose, į kuriuos su dideliu užsidegimu vyksta Vlado Jakubėno muzikos mokyklos auklėtiniai dalyvauti lektorės edukacijose. Į viduramžių muzikos dirbtuves Biržuose atvyko svečiai ir iš Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos. Jų mokytoja Erika Baublienė ne pirmą kartą atvyksta su solfedžio grupės mokiniais, nes žino, kad čia galima gauti tokios patirties ir žinių, kurių nerasi muzikos mokyklos programose.
Biržų krašto muziejaus arsenalo salėje Viduramžių muzikos dirbtuves atidarė svečiai, kurie pademonstravo pamoką su skambančiomis lazdomis ir įtraukė visus dalyvius. Pamoką pratęsė mūsų mokyklos teorinių disciplinų mokytojos Jūratė Duderienė, Rūta Degutienė, Rita Vaičiulėnienė, Vigilija Macienė, kurių paruošta medžiaga „Kanonas – mįslė, taisyklė ar žaidimas?“ puikiai pasitarnavo „prasidainavimui“ ir bendroms užduotims kursų veiklose. Po nuotaikingos pradžios sekė teorinė dalis – trumpa paskaita apie viduramžių muziką, virtualus pasivaikščiojimas po Vakarų Europos vienuolynus, kuriuose ir buvo užrašomas pirmasis natų tekstas – neumos, vėliau tapusios mums įprasta notacija. Kursų dalyvių žinios buvo patikrintos lektorės Beatričės paruoštomis užduotimis vaikų mėgstamame vaizdo žaidime „Kahoot“.
Pasiskirstę į ansamblius, mokiniai pradėjo gilintis į giesmes, keliauti grigališkojo giedojimo labirintais su lotynų kalba, instrumentinės muzikos intarpuose pratinosi įsiklausyti į viduramžių muzikos sąskambius. Kad kuriamas spektaklis įgautų pilną vaizdą, reikalinga scenografija.Su dideliu užsidegimu buvo piešiamos Jėzaus Kančios ir Prisikėlimo scenos, kaip iliustracijos kuriamam Šv. Velykų pasakojimui.
Antrąją kursų dieną jauniausieji giesmininkai aplankė Biržų parapijos Šv.Vincento Pauliečio globos namų gyventojus ir giesmėmis pasveikino su Šv. Velykomis.
Trečioji kursų diena buvo pilna jaudulio, po generalinės repeticijos – tik kelių dienų rezultato demonstravimas, kuris pranoko lūkesčius. Visi kursų dalyviai išgyveno Prisikėlimo istoriją keliaudami į Jeruzalę su palmių šakelėmis, matydami kenčiantį Jėzų piešiniuose ant ekrano, surikdami „Ant kryžiaus jį“ ir džiaugsmingai užbaigdami vaidinimą improvizuotoje eisenoje giedant „Aleliuja“.
„Baroko pavasaris Biržuose 2023“ įgyvendino vieną iš savo tikslų – edukuoti jaunimą, o Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos auklėtiniai prasmingai praleido Velykų atostogas.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos NVŠ programos „Instrumentų pažinimas“ mokytojos Jūratė Duderienė ir Romualda Butkevičienė. („Šiaurės rytai“, 2023m. balandžio 22 d.)

http://88.119.255.35:8888/pub/20230413_140225.mp4  – kursų baigiamojo koncerto vaizdo įrašas.

Mokinių pieštą Velykų istoriją žiūrėkite čia: https://youtu.be/fhYQumK3VsU

Edukacinė išvyka į Kauną

2023 m. vasario 26 d. Vlado Jakubėno muzikos mokyklos neformaliojo vaikų švietimo programos „Instrumentų pažinimas“ mokiniai buvo edukacinėje išvykoje Kaune. Aplankė nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų, kuriame pamatė ne tik M. K. Čiurlionio paveikslus, bet ir pianisto Viktoro Paukštelio parodą bei kitas nuolatines ekspozicijas.
Kita edukacinės kelionės dalis buvo skirta Kauno valstybinei filharmonijai. Čia mokiniai klausėsi V. Disnėjaus filmų muzikos, kurią atliko Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvas „Musica Humana“.
Po koncerto mokiniai scenoje nusifotografavo su atlikėjais.


Pažintis su organetu

2022 m. kovo 4 dieną Biržų krašto muziejuje „Sėla“, Radvilų menėje, buvo pristatytas įgyvendintas projektas „Biržų kunigaikštystė (1547–1811) – europietiškų kultūros gyvenimo būdo tradicijų centras“.
Vakaro metu buvo demonstruojami XVIII a. mados tendencijas atspindintys kunigaikščių rūbai ir organetas (portatyviniai vargonėliai). Žinomas faktas, kad Kristupas Radvila II 1618 m. užsakė pas Rygos meistrą Mauricijų tuo metu populiarų instrumentą – organetą.
Įsigytas muzikos instrumentas atkeliavo iš Cermenatės miestelio Italijoje, netoli Milano, kur gyvena senovinių instrumentų rekonstruktorius Walter Chinaglia.
Vakaro metu skambėjo viduramžių muzika, kurią atliko Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos NVŠ programos „Instrumentų pažinimas“ mokiniai, vadovaujami mokytojų Eglės Jažauskienės ir Romualdos Butkevičienės. Dviejų ansamblių repertuare – organeto specialistės Cristina Alís Raurich aranžuotės iš rankraščių: Ecce rex Darius ir Solvitur in libro Salomonis. Organetas suskambo ne tik ansambliuose, bet ir užbaigė renginį G. Ph. Telemann Grave, skirtu karo Ukrainoje aukoms.

Programa „Instrumentų pažinimas“ 2021 metais

Programa „Instrumentų pažinimas” prasidėjo 2021 m. vasario mėnesį. Pirmus keturis mėnesius kalbėjomės, dalinomės ir mokėmės per nuotolį. Programos grupelė suburta iš skirtingų muzikinių patirčių turinčių mokinių, tad pirmiausia turėjome išsiaiškinti santykį su muzika, muzikos vietą kiekvieno asmeniniame gyvenime. Dalinomės tuo, ką jau mokame, ir tuo, ką dar norėtume sužinoti, patirti.
Nuotolinių užsiėmimų metu susipažinome su dar nežinomais instrumentais, tokiais kaip mėnulio būgnas, citra, cinkas, organetas. Youtube, spotify platformose galėjome išklausyti įvairiausių įrašų: paskaitų apie instrumentus, koncertų, konkursų. Visi teoriniai užsiėmimai vyko kartu su muzikavimo užduotimis, interpretacijos patarimais.
Kai gegužės mėnesį pandeminė situacija pagerėjo, galėjome susitikti ir padaryti keletą įrašų, kuriais dalinomės, vertinome, aptarinėjome.
Birželio mėnuo jau atnešė ir pirmuosius rezultatus. Prasmingai dalyvavome Gedulo ir Vilties minėjime Likėnų parke birželio 14 dieną. Birželio 17 dieną Mokyklos salėje įvyko ilgai lauktas gyvas susitikimas su Goda Čirvinskaite, kuri pasakojo apie savo muzikines patirtis „Lietuvos balse”, apie svajonę, kaip ją turėti ir kaip link jos judėti.
Būrelis programos merginų puoselėjo savo svajonę surengti koncertą. Šiai svajonei įgyvendinti reikėjo intensyviai ruoštis: programos sudarymas, organizaciniai, viešinimo klausimai. Koncertas „Periginato per saecula” (kelionė per amžius) pranoko lūkesčius. Profesionalus požiūris į renginio organizavimą, vadybinės patirties įgijimas, mokėjimas dalintis ir reflektuoti – visa tai atitinka NVŠ programos „Instrumentų pažinimas” tikslus.
Liepos mėnesį nėrėm į gyvą susitikimą su studentais iš Schola Cantorum Basiliensis. Cinko specialybės studentai Indrė Kučinskaitė ir Etienne Asselin pasakojo apie studijas garsiausioje pasaulyje senosios muzikos aukštojoje mokykloje, praktiškai demonstravo kaip atlikti muziką iš rankraščių (faksimilių). Džiugu, kad mūsų mokinės gana greitai perprato ir pilies arsenalo salėje suskambo prancūziški šansonai...
Mergaičių parengta programa papuošė ir baigiamąjį kursų „Atrasti klavišinius instrumentus” koncertą. Didelis džiaugsmas, kad jauni žmonės su dideliu entuziazmu siekia žinių, veržiasi į interpretacijos pamokas, stebi, klauso kitų atlikimą ir vertina, dalinasi įžvalgomis.
Nemaža dalis programos mokinių įsitraukė ir į stovyklos „Skambančios istorijos” veiklas, kurioje didžiausias dėmesys buvo skirtas seniausiam muzikiniam raštui ir grigališkajam giedojimui su stovyklos grigališkojo giedojimo mokytoja Viktorija Silenkovaite.


Vasarą pabaigėme su viešnia iš Prancūzijos Véronique Musson-Gonneaud. Arfų specialistė vedė pamokas, gilino pažinimą, mokydama grojimo pradmenų su šiuo labai senu, magišku instrumentu, kuriuo Biržuose groti moko mokytoja Eglė Jažauskienė. Bendravimas buvo labai naudingas visomis prasmėmis, o ypač kanklių mokytojoms, nes daug giminingų dalykų galima atrasti tarp šių dviejų instrumentų. Arfų žinovė Véronique labai susidomėjo lietuviškomis kanklėmis, pasiūlė prancūziško repertuaro, tuo pačiu papildė ir arfų repertuarą. Keletą kūrinių išmokome per kelias dienas ir galėjome jau pademonstruoti atėjusiems paklausyti tėveliams.


Po mėnesio pertraukos, spalio mėnesį, NVŠ programos dalyviai tęsė instrumentų pažinimą. Visas dėmesys skirtas pasiruošimui Šv. Cecilijos festivaliui, kurį organizuoja Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai. Vienas iš festivalio partnerių yra ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla. Su Valdovų rūmais mokyklą sieja jau seniai užsimezgusi draugystė. Nuo pat pirmųjų nacionalinio muziejaus dienų Biržų mokiniai aktyvūs festivalių, kursų, koncertų dalyviai. Keletas buvusių mokinių, per beveik dešimtmetį besitęsiantį bendravimą išbandę menes per kursus ir koncertus, pasirinko muzikantų profesionalų kelius.
Šių metų Šv. Cecilijos festivaliui ruošėme kūrinius pranašo Danieliaus istorijai papasakoti. Kursų vadovė Cristina Alís Raurich viduramžių muzikos tyrinėtoja, organeto atlikėja aranžavo kūrinius iš rankraščių ir pritaikė mūsų ansambliams kūrinius. Kursų ašis – organetas. Iš programos dalyvių subūrėme tris ansamblius. Į dviejų ansamblių sudėtį buvo įtrauktas ir šis naujas mums instrumentas. Pradėjome intensyviai ruoštis išvykai į Vilnių.
Iš tiesų didelis džiaugsmas dalyvauti tokiame didingame renginyje, kai po kelių dienų žinių gilinimo viduramžių muzikoje, bendrų repeticijų su kitų Lietuvos muzikos ir meno mokyklų mokiniais, galima pajausti bendrystės ir muzikavimo džiaugsmą baigiamajame kursų koncerte, į kurį susirenka ne tik tėvai, artimieji, giminės, bet ir kuris yra atviras visai, tokia specifine muzika besidominčiai visuomenei. Biržams atstovavo 12 programos mokinių, mokytojos Eglė Jažauskienė ir Romualda Butkevičienė.


NVŠ programa tęs pažintį su muzikos instrumentais ir 2022 metais. Ypač didelė motyvacija pažinti retus instrumentus – galimybė išbandyti jų skambesį, jais groti ir muzikuoti įvairiuose ansambliuose.
Pažintis su šiuo instrumentu tęsis pavasarį, nes Biržų krašto muziejus „Sėla” įsigijo šį instrumentą ir per mokinių pavasario atostogas yra pakviesta jau pažįstama Cristina Alís Raurich. Su nekantrumu laukiame naujų kūrinių, naujų ansamblių su organetu ir kitais instrumentais.

Romualda Butkevičienė
NVŠ programos „Instrumentų pažinimas” vadovė
2022 m. sausio mėn.


Programos „Instrumentų pažinimas“ dalyvių muzikiniai įrašai. Kūriniai įrašyti Valdovų rūmuose edukacinio 2021 m. Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalio baigiamajame koncerte „Ludus Danielis“. Kūrinių aranžuotės – Cristina Alis Raurich.

Play of Daniel Beauvais f. 95r Astra Tenenti. Atlieka Hilarija Čeponytė (vokalas), Agnė Flenderytė (smuikas), Ieva Enrika Orintaitė (violončelė), Gabrielė Čeponytė (organetas).
https://youtu.be/EhKWRxa1PPM

Play of Daniel Beauvais f. 101r Solvitur in libro Salomonis. Atlieka Gabrielė Kubiliūtė (arfa), Urtė Mitrochinaitė (arfa), Adelė Nevieraitė (arfa), Marija Balčiūnaitė (gitara), Kaišiadorių meno mokyklos Žąslių chorinio dainavimo programos mokinių vokalinė grupė.
https://youtu.be/0yU3kuNxSYs

Play of Daniel Beauvais f. 102r Ecce rex Darius.
Atlieka Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokiniai Konstantas Vaitiekūnas (smuikas), Elinga Fergizaitė (smuikas), Pijus Striška (smuikas) ir mokytoja Romualda Butkevičienė (organetas).
https://youtu.be/ndZOh5wBv94
BIRŽŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS SPRENDIMAS „DĖL BIRŽŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO LĖŠŲ SKYRIMO IR PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ (T-215, 2018-11-08)

BIRŽŲ VLADO JAKUBĖNO MUZIKOS MOKYKLOS NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS (VK-10, 2021-01-29)

BIRŽŲ VLADO JAKUBĖNO MUZIKOS MOKYKLOS NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO PROGRAMA

Biudžetinė įstaiga. Kęstučio g. 6, LT-41174 Biržai. Tel.: +370 450 32 947, el. paštas: birzai.muzika@gmail.com
Duomenys apie įstaigą kaupiami Juridinių asmenų registre. Kodas 190547931